Австрийският пазар е стабилен въпреки конкуренцията от страна на производителите на други подови настилки. Икономическите основания за устойчивостта на продажбите на паркет са свързани с положителното демографско развитие и с увеличаването на инвестициите в жилищни сгради.
В Белгия продажбата на паркети през първото тримесечие на тази година се е увеличила с около 4 % в сравнение с миналата. Според специалистите това е пряко свързано с наблюдавания трипроцентов ръст в строителния бранш.
Отново на ръста нажилищното строителство отдават причините за увеличените продажби на паркет в Дания с 1 %.
След няколко години „на червено” бизнесът с паркет във Финландия се стабилизира. Ръстът и тук се дължи на значително нарасналите инвестиции както в жилищни, така и в нежилищни сгради.
Френският пазар на паркет също генерира по-големи приходи през първата четвърт на 2017-та г. Отчетено е увеличение на продажбите с около 3 % спрямо предходната година.
В Германия икономическата ситуация в сектора също е стабилна и наблюдаваното увеличение се дължи отново на ръста на строителството. Немските ни колеги обаче отчитат като проблем липсата на подготвени кадри, които да се ангажират с монтажа на вече готовия паркет.
В Италия природните бедствия и политиката на страната са причина пазарът да остане стабилен, но да не се разширява на този етап. Инвестициите са най-вече в ремонтни дейности и в нежилищни сгради, като се наблюдава спад в строителството на нови жилища.
Холандският пазар на паркет отбелязва нарастване с близо 4 %, дължащо се отново на усиленото жилищно строителство.
В Норвегия през януари и февруари се наблюдава стабилно състояние на пазара, но от март започва неговото разширяване с оглед на инвестициите в нови сгради, за които ще се използва паркет. Общият ръст за първото тримесечие на 2017-та г. е 1 %.
Продажбите на паркет в Испания са стабилни. От 2016-та г. строителният бранш в страната започва да излиза от кризата, но все още е далеч от показателите, които желае да постигне.
Ситуацията в Швеция е подобна на тази в останалите Скандинавски страни. И тук продажбите на паркет са нараснали с 3 %, най-вече благодарение на инвестициите в строителството на жилищни сгради.
За съжаление страната ни не членува във FEP и не можем да Ви предоставим информация за случващото се у нас. Съдейки по своята работа и по разговорите с колегите ни, и у нас можем да кажем, че се наблюдава „размразяване” на пазара, което се дължи, както и при останалите страни, които разгледахме, на постепенното увеличаване на инвестициите в строителството и в ремонтите дейности. Надяваме се в бъдеще тази тенденция да продължи, а страната ни да намери свои представители в организацията.
*Информацията, която Ви представихме, е от официалния сайт на FEP.
Как да се свържете с нас
Георги Петков
Анатоли Миланов
От понеделник до петък
10.00 - 18.00
В събота
10.00 - 17.00
24 май - 10.00 - 16.00
Неделя и официални празници – след предварителна уговорка
Адрес: София, бул. Симеоновско шосе 77
Телефони: 0878 622 623; 0878 374 635
skype: parketsense
e-mail: office@parketsense.bg